CMSgt Jermaine A. King

Chief Master Sergeant Jermaine A. King is Senior Enlisted Advisor for the 412 Mission Support Group, Edwards Air Force Base California. In this capacity, he advises the Mission Support Group Commander on enlisted matters and serves as a mentor responsible for synchronizing the efforts of over 1,700 military, civilian, and contracted personnel to support 19,5000 personnel assigned to the 412th Test Wing, Air Force Test Center (NAF equivalent), Air Force Test Pilot School, and the NASA Armstrong Research Center residing on the second largest base in the Air Force and Plant 42. He provides counsel for 54 mission partners including, AAFES, Blue Eagles Honor Guard, and DeCA. He supports communication, logistics, force support, and security requirements to advance 56 organizational development test and evaluation programs to advance 14 Department of Defense aircraft platforms valued at $19.1 billion dollars.

CMSgt King’s professional background includes various leadership positions within Security Forces, Force Support, and Developmental Special Duty. This includes Career Assistance Advisor and Senior Executive Assistant to Joint Base San Antonio Command Senior Enlisted Leader. CMSgt King’s service includes assignments in Alaska, Illinois, California, and Texas, with overseas assignments in Japan and

Greenland. He has deployed in support of Operations NEW DAWN, HORN OF AFRICA, ENDURING FREEDOM, and IRAQI FREEDOM. Prior to assuming his current position, he served as Operations Superintendent for Vandenberg Space Force Base, California.

 

EDUCATION:

2006 Basic Instructor Course (BIC), Lackland AFB, Texas

2016 Associates Degree, Criminal Justice, Community College of Air Force, Alabama

2017 United States Navy Basic Professional Military Education (Non-Residence)

2019 Bachelors of Arts Degree, Homeland Security & Emergency Management, Ashford University, Arizona

2020 Certified Professional Managers (CPM) Certification, Institute of Certified Professional Managers (ICPM)

2020 Masters of Science, Organizational Development & Leadership, University of Incarnate Word, Texas

2020 Doctoral Candidate, Ed.D. in Adult Learning - Organizational Leadership, Aspen University, Colorado

2021 Undergraduate Professor - Management & Professional Development, South College, Tennessee

2021 Undergraduate Professor - Homeland Security & Emergency Management, Barton Community College, Kansas

2021 Graduate Professor - Master of Business Administration (MBA), Trine University, Illinois

2022 Physical & Industrial Security (PSC/ISP) Certifications, Defense Counterintelligence & Security Agency

2022 Diverse & Inclusive Leadership, University of Colorado, Colorado

2022 Project Management Professional (PMP) Certification, Google, Inc.

2022 Agile Project Management (APMP) Certification, University of Colorado-Boulder, Colorado

2022 Emotional Intelligence Certification, Yale University, Connecticut

2023 DoD Risk Management Security Programs, Defense Counterintelligence & Security Agency

2023 Scrum Master (SM) Project Management Certification, International Scrum Institute

2023 Master Mindset Life Coach Certification, Transformation Academy

2023 Organizational Management Consulting Certification, Emory University, Georgia

2023 Six Sigma Master Black Belt (CSSMBB) Certification, International Six Sigma Institute

2023 Master Employee Performance Life Coach Certification, Transformation Academy

2023 Certified International Program & Project Manager, International Organization for Project Management

2023 Leadership in Strategy & Innovation for Senior Leaders, Harvard University, Massachusetts

2023 Graduate Professor – Organizational Development & Leadership, University of the Incarnate Word, Texas

ASSIGNMENTS:

1. November 2002 – November 2003, Response Force Member, Armorer, 13th SWS, Clear Air Force Station, AK

2. November 2003 – January 2003, Patrolman, Armorer, 375th SFS, Scott Air Force Base, IL

3. January 2003 – April 2003, US Transportation Command Elite Guard Member, AMC, Scott Air Force Base, IL

4. April 2003 – May 2003, Personnel Security Clerk, Combat Arms Instructor, 375th SFS, Scott Air Force Base, IL

(May 2003 – October 2003); Response Force Member, Armorer, 499th ESFS, Camp Lemonier, Djibouti, Africa

5. October 2003 – February 2005, Combat Arms Instructor, 375th SFS, Scott Air Force Base, IL

(June 2004 – November 2004); Armorer, 532d ESFS, Balad Air Base, Iraq

6. February 2005 – December 2010, Combat Arms Instructor, 342d TRS, Lackland Air Force Base, TX

7. February 2010 – February 2014, NCOIC Combat Arms, 35th SFS, Misawa Air Base, Japan

(July 2010 – December 2010); NCOIC Combat Arms and Armory, 379th ESFS, Al Udeid Air Base, Qatar

8. February 2014 – March 2015, NCOIC Logistics & Resources, 821st SFS, Thule Air Base, Greenland

9. March 2015 – August 2016, NCOIC Combat Arms & Armory, 802d SFS, JBSA-Lackland, TX

(August 2016 – February 2017); Days Flight Chief, 386th ESFS, Ali Al Salem Air Base, Kuwait

10. February 2017 – August 2017, Mids Flight Chief, 802d SFS, JBSA-Lackland, TX

11. August 2017 – November 2017, Executive SNCO to JBSA & 502 ABW Command Chief, JBSA-Ft Sam Houston, TX

12. November 2017 – October 2018, Section Chief, Operations, 802d SFS, JBSA-Lackland, TX

13. October 2018 – November 2021, JBSA Career Assistance Advisor, 802d FSS, JBSA-Randolph, TX

14. November 2021 – March 2022, Superintendent, S5 Plans & Programs, 30th SFS, Vandenberg Space Force Base, CA

15. March 2022 – October 2022, Superintendent, Operations, 30th SFS, Vandenberg Space Force Base, CA

16. October 2022 – Present, Senior Enlisted Advisor, 412th SFS, Edwards Air Force Base, CA

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS:

Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters

Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters

Air Force Achievement Medal with four oak leaf clusters

Air Force Good Conduct Medal with six oak leaf clusters

National Defense Service Medal

Iraq Campaign Medal with service star

Global War on Terrorism Expeditionary Medal

Global War on Terrorism Service Medal

Humanitarian Service Medal

OTHER ACHIEVEMENTS

2016 Air Education Training Command Security Forces Large Unit Award

2017 Air Education Training Command SF Flight Level SNCO of the Year

2018 Air Education Training Command Security Forces Large Unit Award

2018 ASIS International Federal Law Enforcement Officer of the Year

2018 AAOG Federal Recognition Team of the Year

2018 Air Education Training Command Force Support Team of the Year

2018 Air Education Training Command General Billy J. Boles Mentorship SNCO of the Year

2019 502d ABW National Image Military Meritorious Service Award

2019 502d ABW Force Support Special Duty SNCO of the Year

2020 San Antonio Federal Excellence in Government Specialist of the Year

2020 502d ABW Lance P. Sijan Leadership Award

2020 502d ABW Force Support Special Duty SNCO of the Year

2021 Air Education Training Command National Public Service Award

2021 Air Force Sergeant’s Association (AFSA) Outstanding Lifetime Achievement Award

2022 Air Force Association (AFA) Texas Medal of Freedom

2022 412th TW Air Force Association (AFA) Citation of Honor (Unit Award)

2022 Air Force Test Center General Welsh III One Air Force Award (Unit Award)

2023 George W. Bush Presidential Leadership Scholar

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION:

Chief Master Sergeant 1 December 2022

(Current as of September 2023)